Evaluarea Nationala cls. a VIII-a - 2022

• - Simularea Evaluarii Nationale
  •
    • In zilele de 4 si 5 aprilie 2022 se va desfasura activitatea de simulare a probelor scrise pentru elevii clasei a VIII-a:
      • Repartizarea candidatilor în sala de examen
      •  Atributiile candidatilor
      •  In atentia candidatilor
      • Limba si literatura romana- luni 4 aprilie 2022
      • - Matematica- marti 5 aprilie 2022
      •
      • Programele pentru simularea din aprilie
      • Desfasurarea simularii
        • Elevii vor fi primiti in sali pe baza unui act de identitate (carnet de elev, CI,certificat de nastere) pana la ora 8:30
        • Probele incep la ora 9:00
        • - timpul de lucru pentru completarea casetei de identificare este de 15 minute; timpul efectiv de lucru pentru fiecare probă scrisă este de 120 de minute și începe după completarea casetei de identificare.
        • - Elaborarea subiectelor se face la nivel național in concordanta cu modelele propuse de M.E.
        • - Salile de clasa in care se desfasoara probele pentru simulare  vor fi supravegheate video si audio.
      • Alte precizari
      •
        • - Nu se admite reevaluarea lucrarilor (nu exista contestatii)
        • - Notele obtinute la simulare nu se afiseaza public
        • - Rezultatele obtinute de elevi la simulare  vor fi analizate la nivelul unitatii de invatamant prin discutii individuale cu elevii, dezbateri la nivelul clasei, sedinte cu parintii, in vederea imbunatatirii performantelor scolare
    •
    • In zilele de 25 si 26 ianuarie 2022 s-a desfasurat activitatea de simulare a probelor scrise pentru elevii clasei a VIII-a:
      • Repartizarea candidatilor în sala de examen
      •  Atributiile candidatilor
      •  In atentia candidatilor
      • - Limba si literatura romana - marti 25 ianuarie 2022
      • - Matematica - miercuri 36 ianuarie 2022
      • - Programele pentru simularea din ianuarie
      • - Desfasurarea simularii
        • Probele incep la ora 9:00
        • - timpul de lucru pentru completarea casetei de identificare este de 15 minute; timpul efectiv de lucru pentru fiecare probă scrisă este de 120 de minute și începe după completarea casetei de identificare.
        • - Elaborarea subiectelor se face la nivel judetean in concordanta cu modelele propuse de M.E.
      • - Alte precizari
        • - Nu se admite reevaluarea lucrarilor (nu exista contestatii)
        • - Notele obtinute la simulare nu se afiseaza public
  •
  • - Ordinul nr. 5149/30.08.2021 privind organizarea şi desfăşurarea evaluării naţionale pentru absolvenții clasei a VIII-a, în anul şcolar 2021-2022
    • - Calendarul evaluarii nationale 2022
    • - Metodologia de organizare si desfasurare a Evaluarii Nationale
    • Programele pentru disciplinele la care se susţine evaluarea naţională
    • - Modele de subiecte
    •
    • - Evaluarea naţională pentru absolvenții clasei a VIII-a se desfăşoară în anul şcolar 2021-2022 în conformitate cu prevederile Metodologiei de organizare şi desfăşurare a evaluării naţionale pentru elevii clasei a VIII-a in anul scolar 2010-2011 aprobata prin Ordinul ministrului educaţiei, cercetării, tineretului şi sportului nr. 4801/2010 privind organizarea şi desfăşurarea evaluării naţionale pentru elevii clasei a VIII-a, în anul şcolar 2010-2011, si cu prevederile prezentului ordin.
    •
    • - Programele pentru disciplinele limba si literatura romana si matematica, valabile pentru  Evaluarea Naţională pentru absolventii clasei a VIII-a in anul scolar 2021-2022, sunt cele aprobate prin Ordinul ministrului educaţiei nr. 3237/05.02.2021 privind aprobarea programelor pentru sustinerea Evaluarii Nationale pentru absolventii clasei a VIII-a in anul scolar 2020-2021.
    •
    •  - Salile de clasa in care se vor desfasura probele pentru evaluarea nationala vor fi supravegheate video si audio.
    •
  • - Informatii suplimentare despre Evaluarea Nationala a elevilor clasei a VIII-a in anul scolar 2020-2021 pot fi gasite la adresa:  http://subiecte.edu.ro/......

•
  • - Pentru informatii suplimentare puteti folosi rubrica de comentarii de mai jos -  respectand Termenii si conditiile

Comentariile au fost inchise.

free pokereverest poker revie
Copyright © 2022 Liceul Teoretic "Ion Neculce" Tg. Frumos. Toate drepturile rezervate.
Realizator: Matrescu Viorel-Lucian - vmat_neculce@yahoo.com.