Proiectul EUROSCOLA LTIN „Crede în șansa ta” la final

 
1. Proiectul EUROSCOLA LTIN „Crede în șansa ta”

AFIS CONF  Ziua Mondială a Educației va fi onorată prin Conferința „EDUCAȚIA SCHIMBĂ VIEȚI”, cu invitați de prestigiu, care vor oferi orașului Târgu Frumos perspective de actualitate asupra educației, de la expunerea viziunii inovative specifice oamenilor locului, cu evidențierea etapelor de evoluție a învățământului în Târgu Frumos, la permanența educației și sublinierea rolului mentorilor și al continuării procesului de formare în consolidarea autonomiei personale, cu contextualizarea procesului de educație în actuala cultura digitala.

    Vom fi bucuroși să vă avem alături, la încheierea unei etape importante a echipei Euroscola LTIN în campania de promovare a rolului educației și al învățării unei meserii, având ca punct de reper o frumoasă poveste a arheologiei succesului! De asemenea ne vom bucura și de prezența partenerilor noștri educaționali, Europe Direct Iași. Momente emoționante ale unui proces intens de muncă al unei echipe care a dat dovadă de mult entuziasm în acțiunile proiectului nostru, „Crede în șansa ta”, prin campaniile „Oameni care fac istorie” și „Credem în oameni. Credem în educație”.

 

    Programul conferinței:

 • - Prof. dr. Sergiu-Constantin Enea, Liceul Teoretic Ion Neculce, Târgu Frumos: Repere cronologice ale educației în Târgu Frumos. Studiu de caz: Școala primară de băieți;
 •  
 • - Lector univ. dr. Bogdan-Constantin Neculau, Facultatea de Psihologie și Științe ale Educației, Universitatea Alexandru Ioan Cuza, Iași: Rolul educației permanente și al mentorilor în dobândirea autorității sociale și profesionale;
 •   
 • - Conf. univ. dr. Dumitru Boghian, Facultatea de Istorie și Geografie, Universitatea Ștefan cel Mare, Suceava: Învățarea după învățare. Despre educație în procesul de formare continuă;
 •   
 • - Prof. Maria Rados, Inspector pentru Istorie și Științe Socio-Umane, Inspectoratul Școlar Județean Iași: Școala secolului XXI. Rolul profesorului în era digitală.
 •  
 • - Diseminarea proiectului Euroscola LTIN „Crede în șansa ta”
 •  
 • - Acordarea premiilor câștigătorilor concursului interjudețean, cu participare internațională „Educația schema vieți”

 

 


 

 

free pokereverest poker revie
Copyright © 2024 Liceul Teoretic "Ion Neculce" Tg. Frumos. Toate drepturile rezervate.
Realizator: Matrescu Viorel-Lucian - vmat_neculce@yahoo.com.